BAŞARAMIYORUZ.

BAŞARAMIYORUZ.

19:35:08 | 2017-12-06
LEVENT  ÇİL
LEVENT ÇİL      levencil00@gmail.com

Kayseri turizmde bir türlü hak ettiği noktayı yakalayamıyor. İstediğimiz oranda turist gelmiyor Kayseri’ye. Küçük ilçeler, çok küçük özellikleri ile hak ettiğimiz potansiyeli bir türlü yakalayamadık yakalayamayacağız gibi görünüyor.

Sultan Sazlığı Kuş cennetimiz var. Kapadokya bölgesi ile iç içeyiz. Yahyalı gibi şelalelerin ve doğa sporlarının merkezi olabilecek bir coğrafi yapıya sahibiz. Tarihi yapılarımız ve inanç turizmine merkez olacak mekanlarımız var.

Her biri birbiri ile yarışan güzelliklerimiz var. Sucuğumuz, pastırmamız var. En önemlisi Erciyes dağımız var ki trilyonlarca liralık yatırımlar yapıldı. Büyük bir ümitle bekliyoruz. Turist gelsin diye. Gelmiyor. Gelemiyor.

38 Kent Tv’de yayınlanan ve her bölümü ilgi ile izlenen SANSÜRSÜZ programında bu hafta Kayseri Turizmi ele alındı. Kayseri’nin Erciyes odaklı bir turizm çalışması yaptığının altı çizilirken ortak kanı ise bu işin sadece Erciyes ile olmayacağı.

Peki; biz neden başaramıyoruz? Neden istediğimiz oranda turist gelmiyor?

Bunun cevabını bulmak için önce kendimize şu soruyu sormak gerekir. “Ben başka şehirde yaşasam turist olarak Kayseri’ye gidermiyim?”
Bu sorunun cevabını kendi kendime bile veremiyorum. Beni Kayseri’ye çekecek çok şey olmasına rağmen içim atmıyor Kayseri’ye gitmeyi. Başka bir şehirde yaşayan ‘ben’ olarak düşünüyorum da sadece Erciyes için Kayseri’ye gelmem. Kayak yapacak başka şehirler var.

Sadece Kapuzbaşı için gelmem. Doğa yürüyüşü için gelmem. Başka yerler de var.

Şunu söylemek istiyorum.

Kayseri’ye kayak için gelen insanlar sadece kayak yapmayacak. Bunun eğlencesi var. Sosyal yaşamları var. Adam akşama kadar kayak yapıp günün kalan kısmını eşiyle, arkadaşlarıyla birlikte değerlendireceği yerler arayacaktır.  Peki; bu ihtiyaçları karşılayacak güzellikte ve nezihlikte bir tesisi var mı?

Hayır.

Olması da uzun vadede zor görünüyor. İşte bu konuya kimse değinmiyor. Değinemiyor. Yanlış anlaşılmaktan korktukları için olsa gerek kimse bu konuyu dinllendirmiyor.

Kayseri her konu da büyük aşamalar kaydetti. Şehirleşme konusunda önemli çalışmalara imza atarken turistlerin Kayseri’yi tercih etmemesi konusun da ne yazık ki farklı düşünemiyorlar. Farklı yaşam tarzı olanların Kayseri’yi tercih etmelerini sağlayacak çalışmalar da yapılmalı.

Kayseri’ye gelen herkesin dini bütün olduğunu düşünmek hata olur.

Farklı yaşam tarzlarına hitap eden tesislerin açılabilmesi için yönetimlerin zorluk çıkarmaması hatta kolaylık sağlaması gerek. Bu yazı bazılarının tepkisini çekebilir ama gerçek bu. Erciyes’e gelen sadece kayak yapmaz. Şehre inip eğlenecek yer arar. Bulamazsa geldiğine pişman olur. Hatta bir daha gelmez.  Daha da kötüsü gelecek arkadaşlarını da engeller.
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --