Bakan Özhaseki: “Müşteri kandırmamayı öğrendik”

“KÜÇÜK ESNAFLARIMIZIN İŞLERİ GERİYE GİTMEYE BAŞLADI”

11:11:35 | 2017-05-17

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı çarşı açılışında “Küçük esnaflarımız biraz geride kaldılar ve işleri geriye gitmeye başladı” dedi. Bakan Özhaseki aynı zamanda esnaflık yaptığı yıllara yönelikte açıklama yaptı ve  “Esnafken babamızın yanında dürüstlüğü öğrendik, müşteri kandırmamayı öğrendik” dedi ve ekledi:  Başkanlık sevdadır aşk işidir “

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara’da  Altındağ Belediyesi Aydınlıkevler Semt Çarşısı açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Bakan Özhaseki, tarihi çarşıların önemine değindi.

Özhaseki; “Tarihte de benzer çarşılar tabi ki vardı. O çarşılar zamanında taştan yapılırdı ve kapalı çarşı olarak isim verilmişti. İstanbul’da vardır, Bursa’da vardır, benim kendi şehrim olan Kayseri’de de vardır. Ticaretin merkeziydi buralar. Bütün insanlar o çarşıya geldiklerinde ihtiyaçlarını düzerlerdi” dedi.

 

Tarihi çarşıların aynı zamanda okul olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, Kayserfi’de esnaflık yaptığı yıllara dikkat çekerek, “

 “Benim babamda esnaftı Orada biz doğrusu dürüstlüğü öğrendik, müşteri kandırmamayı öğrendik” dedi.

Bakan Özhaseki, şunlaır söyledi: “Benim babamda esnaftı. Esnafken yanına gider mutlaka çalışırdık. Orada biz doğrusu dürüstlüğü öğrendik, müşteri kandırmamayı öğrendik. Gelen her insanı kardeşimiz gibi, ablamız gibi, annemiz gibi, babamız gibi görmeyi öğrendik. Meşhur ahi Evran’ın o düsturunu ‘Eline beline diline sahip ol’ düsturunu da orda öğrendik. Adeta o çarşı da bir okul gibiydi”

Zaman değiştikçe alışveriş merkezlerinin açıldığına değinen Bakan Mehmet Özhaseki; “Küçük esnaflarımız biraz geride kaldılar ve işleri geriye gitmeye başladı” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Özhaseki, mahalle kültürünün de zamanla değiştiğini anlattı. Özhaseki, ayrıca  “Belediye başkanlığı bir aşk işidir. Belediye başkanlığı bir sevdadır. Sevilmeden asla yapılamaz. Çünkü akşama kadar çalışırsınız, insanlardan birçok talepler gelir. Bütün bunlar karşısında siz eğer yüzünüz gülerek, insanların duasını almak amacıyla gayret ederseniz, iyi niyetle çalışırsanız, uğraşırsanız Allah’ta yardım eder zaten, işlerinizde rast gider” ifadelerini de kullandı.
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri Esnaf Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Tümü