CHP'li Arık: Kul hakkı yemeyen, helal bir hükümete ihtiyaç var

“Bizim helalle sıkıntımız yok, sıkıntımız haramla” diyen Arık, "Helal gıda helal parayla, alın teri, el emeğiyle kazanılan parayla alınırsa helaldir” diye konuştu.

20:30:17 | 2017-11-01

Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Meclis genel kurulunda konuştu. Arık, “Kul hakkı yemeyen, helal bir hükümete ihtiyaç var” dedi. Ülkede et, buğday, saman ithal edilir hale gelindiğini belirten Arık, ayrıca belediye başkanlarının istifa sürecine de atıfta bulunarak, “Ağlayan belediye başkanlarınızı tehdit etmeyi, tehditle istifa ettirmeyi kendinize hak görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Helal Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın 7’nci maddesi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz aldı. “Bizim helalle sıkıntımız yok, sıkıntımız haramla” diyen Arık, “Marketlerimizi ayrıştırdınız, okullarımızı, bayramlarımızı ayrıştırdınız, gazi ve şehitlerimizi ayrıştırdınız, şimdi de tükettiğimiz gıdaları ayrıştırıyorsunuz. Ne yani, helal gıda sertifikası almayan ürünler şimdi haram mı sayılacak? Öncelikle, şunu da peşinen belirtmek isterim ki bizim helalle sıkıntımız yok, sıkıntımız haramla. Bir hükümetin görevi vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimini ve sağlıklı gıda tüketimini sağlamaktır, gıdalar üzerinden toplumu bölmek değil. Helal gıda helal parayla, alın teri, el emeğiyle kazanılan parayla alınırsa helaldir” diye konuştu.

“HAK YEMEK YANDAŞ İÇİN İSE KAMU İHALE KANUNU’NA TABİ TUTMUYORSUNUZ”

 Et ithal edilmesine de tepki gösteren Arık, “Diyanet İşleri Başkanlığının 255 bin lira faiz geliri elde ettiği, Müslümanların Kurban Bayramı’nda ithal angus kestiği, Sırbistan’dan et ithal edildiği, Moldovya Cumhuriyetinden sıfır gümrük vergisiyle 500 ton domuz eti ithal edilen bir dönemde ihracat için Helal Akreditasyon Kurumu kuruluyor, kurumun adı da “HAK”. Kurumun adı “HAK” ama hak yeme mekanizmasını içinde barındırıyor, adı “HAK” ama âdeta haram yeme, yedirtme kurumu. Bir taraftan HAK diye bir kurum kuruyorsunuz, diğer taraftan, size karşı olan, muhalefet eden kim varsa haklıyorsunuz. HAK diye bir kurum oluşturuyorsunuz ama haksızlık yapmaktan da geriye durmuyorsunuz. Ağlayan belediye başkanlarınızı tehdit etmeyi, tehditle istifa ettirmeyi kendinize hak görüyorsunuz. Tıpkı yandaşı kayırmayı, kamu imkânlarıyla yandaşı zengin etmeyi kendinize hak gördüğünüz gibi. Hak yemek yandaş için ise Kamu İhale Kanunu’na tabi tutmuyorsunuz”

İTHAL ANGUS, FASULYE, BUĞDAY, ET, SAMAN, PAMUK, MERCİMEK TEPKİSİ

Meclis’teki konuşmasında hükümeti eleştiren Arık, şunları söyledi: “Haksızlığı bir yönetim biçimi hâline getirdiniz. Çadır mahkemeleri kurup bu ülkenin hâkimlerini teröristlerin ayağına götürmeyi kendinize hak gördünüz; tıpkı, sözde ‘çözüm süreci’ adı altında İmralı’da Apo’yla pazarlık masası kurmayı kendinize hak gördüğünüz gibi. FETÖ’yle beraber farklı yollardan aynı menzile yürümeyi kendinize hak gördünüz; tıpkı, devletin kozmik odasına teröristleri sokmayı hak gördüğünüz gibi. Barzani’nin Atatürk Havalimanına bayrak astırıp sözde bağımsızlık referandumu yapmasını kendinize hak gördünüz; tıpkı, bu milletin 80 yıllık birikimini yok pahasına satmayı, yandaşa peşkeş çekmeyi kendinize hak gördüğünüz gibi. Har vurup harman savurmayı, israfı kendinize hak görüyorsunuz. Tıpkı FETÖ’ye her istediğini vermeyi, kendinize hak gördüğünüz gibi. Şimdi ‘HAK’ı kurduk, verdik helal gıda sertifikasını ye’ diyorsunuz, tabii yerseniz. Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna’dan buğday, İngiltere ve Hırvatistan’dan arpa, Gürcistan’dan saman, Türkmenistan ve Hindistan’dan pamuk, Arjantin ve Brezilya’dan mısır, Vietnam, Tayland’dan çelik ve pirinç, Mısır ve Çin’den kuru fasulye, Kanada’dan nohut ve yeşil mercimek, Ukrayna ve Kanada’dan bezelye, Bulgaristan’dan kurbanlık koyun, Şili, Uruguay ve Fransa’dan büyükbaş hayvan, Sırbistan’dan lop et ithal ediliyor. Peki, ihracat için HAK yeterli mi?”

“VERDİĞİ SÖZÜ TUTAN, VATANDAŞI ARASXINDA AYRIM YAPMAYAN HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR”

 Türkiye’nin bölgede kavga etmedi ülkenin kalmadığını savunan CHP Kayseri Milletvekili Arık, “Bugün dost olduğumuz kaç ülkeyle yarın ‘Ey’ diye başlayan bir cümlenin ardından düşman olmayacağız. Bölgemizde ve dünyada kavga etmediğimiz komşu kalmadı. Bu, ihracat rakamlarına da yansıdı. Rus uçağını düşürdünüz, ‘Uçağı düşürdük’ diye hava bastınız, turizmciler havasını aldı, turist gelmedi, domates gitmedi. İbadi’ye “Sen benim kalitemde, seviyemde değilsin.” dediniz, sonra milyarlık sarayınızda ‘Ben sana ‘Benim seviyemde değilsin.’ demedim, ‘Seni seviyem dedim.’ diye ağırladınız. Maceracı, ulusal çıkarlarımızı korumaktan uzak, kravatıyla bile kavga eden bu dış politika anlayışınızla HAK değil ne yaparsanız yapın ihracatı artıramazsınız sayın milletvekilleri. Bunun için, sözüne güvenilen, adaletine inanılan, verdiği sözü tutan vatandaşlar arasında ayrım yapmayan, kul hakkı yemeyen, helal bir hükümete ihtiyaç vardır.

Kayseriolay.com Haber Merkezi

 
ETİKET :   Kayseri Çetin Arık Milletvekili CHP Meclis Et Buğday İthal Haberler Son dakika Hak

Tümü