Arık: “Acaba neyin karşılığında bu anlaşma yapıldı?”

CHP’li vekil Meclis’te gazeteciliğe soyundu, Meclis’te röportaj yaptı…

14:09:26 | 2017-01-10

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, dün Meclis’teki anayasa maddelerine geçilmesi görüşmelerinde gazeteciliğe soyundu. Arık, elindeki cep telefonu ile partili Milletvekilleri ile görüşmeler sırasında tek tek röportaj yaptı. Daha sonra kendi düşüncelerini aktaran Arık, açık oy kullanan AK Partili ve MHP’li Milletvekillerine tepki göstererek, “Aralarında Cumhuriyeti yıkmak adına demokrasiyi yok etme adına gizli bir anlaşmanın olduğu kesin. Acaba neyin karşılığında bu anlaşma yapıldı?” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yapılan anayasa teklifinin maddelerine geçilmesi oylaması sırasında CHP Milletvekilleri gazeteci gibi çalıştı. Meclis TV yayınlarına da tepki gösteren CHP’li vekiller, ellerindeki cep telefonları ya da kameralarla yaşananları an be an sosyal medya aracılığıyla takipçileri ile paylaştı. Bu isimlerden biri de CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık oldu. Arık, oylama öncesi ve sonrasında partili Milletvekilleri ile yaptığı röportajlarla dikkat çekti. CHP’li vekiller verdikleri röportajlarda, “Böyle demokrasi olmaz, böyle milli irade olmaz. Cumhuriyet sayesinde burada olan vekillerin, cumhuriyeti ve meclisi yıkmaya çalışmalarını anlamak mümkün değil. Oysa bu değerlere sahip çıkmaları gerekirdi. Bir kişiyi başkan yapma uğruna, yargılanmaması uğruna bu yapılanlar doğru değil. Gazi Meclisi mezara gömmeye çalışanlara karşı mücadele ediyoruz.” sözleri ile gizli oylamada açık oy kullanan AK Partili ve MHP’li Milletvekillerine tepki gösterdi.  Aralarında Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Atila Sertel gibi gazeteci kökenli vekillerle de tek tek röportaj yapan Arık, daha sonra kendi görüşlerini de öz çekim yaparak aktardı.

 "GİZLİ BİR ANLAŞMANIN OLDUĞU KESİN"

Meclis’te  Başkanlık Divanının arkasındaki duvarda yer alan “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünü de vurgu yapan Arık, “Açık oy kullanmaları arkadaşlarımızın da söylediği gibi kendine güvensizliklerinin bir göstergesi. Adeta birbirleri ile yarışırcasına kabine girmeden oy kullanmak istediler. Uyarılarımıza rağmen bu tutumlarını devam ettirdiler. Aynı şekilde MHP’li Milletvekillerinin bir kısmı da açık oy kullanma konusunda ısrarcı oldular. Aralarında Cumhuriyeti yıkmak adına demokrasiyi yok etme adına gizli bir anlaşmanın olduğu kesin. Acaba neyin karşılığında bu anlaşma yapıldı?” ifadelerini kullandı. Arık, daha sonra oylama sonuçlarını da canlı olarak takipçileri ile paylaştı. CHP’li vekil AK Parti cephesinin bu oylamada 350’nin üzerinde oy beklediğini de aktardı.

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 
ETİKET :  

Tümü