ANALİZ/TEDİRGİNLİK / VEBAL / DUA

12:02:38 | 2016-08-14
Güler Ruhsar Aktaş
Güler Ruhsar Aktaş      guler_ruhsaraktas@hotmail.com

Bu konuda yazmak için sona kalmayı bekledim. Demokrasi Nöbetinin aşağı yukarı çoğu gününü gazeteci olarak takip ettim, haberleştirdim. 15 Temmuz’da  alçakça kendi milletine ,milletin parası ile alınan, tanklarla, silahlarla saldıran hainlerin kalkıştığı darbe’ye, darbelerden çok çekmiş olan “Türk Milleti” gereken cevabı birlik içinde en güzel şekilde verdi.

Yaşananlar aklıma şu cümleyi getirdi hep: “Türkleri öldürebilirsiniz ama yenemezsiniz”.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kutsal vatan topraklarının bağımsızlığı, özgürlüğü için şehit düşen asker, polis, sivil her bir ferdi ,minnet ve rahmetle, en kalbi şükranlarımla dualarımla anıyorum.

Cumhuriyet ve demokrasi ile birlikte,  bayrağımızın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın, ne kadar anlamlı ve asil bir aidiyet olduğunu, bu vesile ile bir kere daha anladık sanırım.

Birlik içinde olursak varız ve birlikteyken daha güzeliz Türkiye’m. 

Ben AKP seçmeni değilim hiçte olmadım. Lakin darbe kalkışmasının olduğu gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, ülkem için endişelenmediğimi de söyleyemem.

Çünkü AK Partili olalım, olmayalım, seçimle gelen ,seçimle gitmeli, Milletin iradesinin dışında bir dikta kabul edilemez. Demokrasinin de  özü budur.

Aynı fikirde olmak zorunda değiliz ama, dışarıda ve içerideki hain ruhlara karşı ,birlik beraberlikle milli duygularla ,birleşebilme erdemimizi unutmamalıyız. Çünkü bu ülke , bu topraklar, bu bayrak hepimizin. Suriyeliler ülkemize geldiğinde, ben olsam böyle bir durumda ne yapardım diye kendime sorduğumda: benim gidecek başka bir yerim olmaz, ölürsem de kalırsam da kendi vatanımda ,vatanım için ölürüm cevabını vermiştim. İşte bizi birleştiren duygunun adı bu cümle sanırım.

Darbe kalkışmasının olduğu gece tatildeydim, Aydın’da. Ve tüm olanları tedirginlikle izledim, yaşadım. Keşke dedim kendi şehrimde olsaydım, gelmek için harcadığım çabayı anlatmama gerek yok sanırım.

Bütün bunların da ötesinde, bazılarının tatilinin ismine, tedirgin eğlence adını vermesini şuursuzluk olarak gördüğümü de belirtmek isterim. Onlardan ayrı düşünen ben ise daha farklı tedirginlik içerisindeyim açıkçası… Mesela Kurunun yanında yaşta yanar mı? Düşüncesi benimki neyse ki eğlence şuursuzlarının ötesinde, birçok vatandaşın ortak gündem cümlesi bu aynı zamanda.

Nedir kurunun yanında yaşın yanması: Yanlış bir davranıştan dolayı cezalandırılan, suçlu kişilerin yanında bulunan suçsuzlar da suçlular gibi cezalandırılır ve zarar görür.  Üzücü bir toplumsal olayda hiç suçu olmadığı halde masum insanlarda zarar görür.

Her gün operasyonlar çerçevesinde olması gereken  gözaltılar var malumunuz.  Devletimiz  kendisine hainlik edeni, bölmek parçalamak isteyeni affetmemeli ve cezasını vermeli ,bunda mutabıkız lakin suçsuz olanları da iyi ayırt edip ,onların toplum nazarında hain görüntüsü ile etiketlenmesine müsaade edilmemeli. Çünkü Devlet herkese eşit davranılıp ve suçlu ile suçsuzu adaletle ayırt edilmesi gereken bir yüce makamdır.

Suçlular, en ağır cezayı alsın ,zerre acımam, acıyan da en az onlar kadar namerttir.

Lakin suçsuz,günahsız insanlar da vatan haini damgasını ömür boyu boynunda taşımasın, suçsuzluğunu aileleri ile birlikte ,herkese anlatmak zorunda bırakılmasın. Çünkü bu kötü bir psikolojidir, ve zamanla insanı,hayatı ve ilişkileri çok yıpratır. Bu his azaptır bu azabı da  ancak yaşayan  bilir. Bu duygularla Allah’tan bir gazeteci olarak dileğim kimsenin suçsuz yere günahına girmeyi bana nasip etmesin. Vebal aldırmasın ,suçu olan kimsenin  de beni suçsuzum diye kullanıp, iyi niyetimi suistimal etmesine, Rabbim izin vermesin. Ülke olarak bu kötü günlerin travmatik etkilerini ,birlik beraberlik içinde, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde ,ezanlarımızın sesi ile ,birbirimizi severek ve anlayarak daha çabuk atlatılmasını diliyorum. Allah bu ülkenin,  ekmeğini yiyip ,suyunu içip, bu milleti sırtından bıçaklayıp yediği kaba pisleyen köpekten bile daha acziyet içinde olan zihniyetten ülkemizi ve hepimizi korusun. 
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --