"Allah'ın dediği olur, kriterlere uygun değil" tepkisi

Özel Halk Otobüsü sahibi olan Şahin’den Büyükşehir Belediyesi'ne tepki.

11:42:32 | 2017-11-12

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ulaşım A.Ş. yetkilileri halk otobüslerinde anlık araç denetimi yaptı. Denetimde bir halk otobüsü üzerinde yazan, “Allah’ın dediği olur” yazısının kriterlere uygun olmadığını belirten yetkililer, yazının sökülmesini istedi. Halk otobüsü sahibi yazıyı söktürdü ancak, bu duruma  da “Çifte standart var” iddiasıyla  tepki gösterdi.

 Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Ulaşım A.Ş. yetkilileri belirli zaman aralıklarında özel halk otobüslerini denetliyor ve anlık özel halk otobüsü araç kontrolü yapıyor. Yapılan denetimlerde de eksiklikler forma yazılıp, halk otobüsü sahipleri uyarılıyor. Bu denetimlerden biri de 38 AB 132 plakalı halk otobüsünde yapıldı. Aracın içi ve dışı kontrol edildi. Yapılan denetimlerde halk otobüsünün şoför tarafındaki sol üst camın üstündeki dış yüzeyde yer alan “Allah’ın dediği olur” yazısının kriterlere uygun olmadığı gerekçesiyle sökülmesi istendi. Bunun üzerine halk otobüsünün yüzde 50’sinin ortağı olan Ali Şahin, yazıyı bulunduğu yerden söktürdü, ancak bu duruma da tepki gösterdi.

“UYGULAMADA ÇİFTE STANDART VAR”

Kayseri’de belediyeye ait araçların arka camlarında benzer yazıların yer aldığını, hatta yine belediyeye ait bazı araçlarda beyaz olması gereken sis lambaları kuralına uyulmadığını savunan Şahin,  “Bu araçlarda neden aynı kriterler uygulanmıyor?” diye sordu.

“ÖNCE ALLAH’IN TAKDİRİNE HAVALE EDİYORUM, SONRA KAMUOYUNA”

Şahin, “Biz  olağanüstü bir durum yaşadık. Kontrol formu verildi ve aracımız kontrolden geçmiş olumsuz bir şey yok ama forma not düşülmüş; ‘Araçta şoför sol cam üstüne Allah’ın dediği olur yazısı var. Kriterlere uygun değil’ diye. Bu yazının kriterlere uygun olmadığı için sökülmesi isteniyor. Çifte standarda giriyor. Çünkü kendilerin tramvaylarında ‘yüzde yüz yerli’ diye reklam var. Oysa bu yazı reklam değil.  Kendilerinin sis lambaları beyaz olması gerekirken  uygun değil. Aracımızın işletmesinde de hukuki süreç var. Ondan dolayı ayrı bir standart uygulanmaya başlandı. Bu durumu önce Allah’ın takdirine havale ediyorum, sonra kamuoyunun taktirine bırakıyorum” dedi.

“ARAÇLARDA ARTIK KAYSERİ ULAŞIM A.Ş. YAZMALIDIR, ÇÜNKÜ DENETİMLERİ ONLAR YAPIYOR”

Büyükşehir Belediyesi’nin halk otobüsü denetimlerini Kayseri Ulaşım A.Ş.’ye devrettiğini belirten Şahin, “”Bu araçların üzerinde artık Kayseri Ulaşım A.Ş. yazmalıdır. Çünkü denetin yetkisini Kayseri Ulaşım A.Ş. almıştır. Bu şirket özel ve tüzel bir şirkettir. Bu yazılar da vatandaşı aldatıyor. Bu nedenle araçların üzerinde Kayseri Ulaşım A.Ş. yazmalıdır, bu yazılar da değişmelidir” diye konuştu.

“ALLAH’IN DEDİĞİ OLUR,   REKLAM DEĞİL, HER ARAÇTA OLMALIDIR”

“Allah’ın dediği olur” yazısının reklam olmadığını belirten Halk Otobüsü Sahibi Ali Şahin, “Bu bir reklam amaçlı yazı değildir.  Elhamdülillah müslümanız. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Bu yazı özel arabalarda da olması gereken bir yazıdır. Bu durumu kamuoyunun takdirine sunuyor ve kınıyorum” dedi.

 
ETİKET :  

Tümü