AKP'NİN İGM İKİLEMİ

12:48:07 | 2013-10-08

Aslında çok da onayladığım bir yöntem değildir haber ile yorumun bir arada verilmesi ancak bu kez konunun daha iyi anlaşılabilmesi için böyle bir yönteme başvurdum. Ortada binlerce lira harcanarak çürümeye terk edilmiş bir spor salonu ve bunun karşısında ‘etki’ altında kaldıklarını söyleyerek, her şeyi düzeltebileceklerini düşünen ve bürokrata göre tavır belirleyen İl Genel Meclisi üyelerini anlatabilmek için hem haberi hem de yorumu aynı anda vermek farz oldu.

İl Genel Meclisi Ekim ayının ilk toplantısını Meclis Başkanı Sadettin Aydın başkanlığında yaptı. Toplantının başında hem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Hamdi Andaç hem de Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Halit Demir söz alarak, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Abdülmecit Avşar’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve basın çalışanlarına başsağlığı dileğinde bulundular.

Toplantıda İl Özel İdare bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan 12 personelin kadroya alınması ile ilgili gündem maddesinin görüşülmesi sırasında Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Üyesi İsmihan Gülser Üçok, Vali Şerif Yılmaz döneminde İl Genel Meclisi üyeleri gönderilen soruşturma zarfını gündeme getirdi. Üçok, Meclis üyelerinin bütçeye itiraz etmemeleri için bir baskı unsuru olarak yorumladığı soruşturma zarfının meclis üyelerini tedirgin ettiğini vurguladı. Ardından da Meclis Başkanı Aydın’a yönelerek, Vali Şerif Yılmaz’ın girişimiyle başlatılan soruşturma isteminin Cumhuriyet Savcılığı’nın 29 Mayıs 2013 tarihinde sonuçlandığı ve savcılığının soruşturmaya izin vermediğini belirterek, bu konudan bilgisi olup olmadığını sordu.

KAYSERİ OLAY REFERANS OLDU

Üçok, daha sonra geçtiğimiz aylarda Kayseri Olay Gazetesi’nde yer alan ‘Meclis Yok Sayılıyor’ başlıklı haberimizi hatırlatarak, bu haberin üzerine kısa bir araştırma yaptığını ve Özvatan ilçesinde atıl durumda kalan spor salonu ile ilgili Aydın’ın ifadesine ulaştığını belirtti. Üçok, Aydın’ın tanık sıfatıyla verdiği ifadesinde dönemin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Atsız’ın iktidar partisi meclis üyelerini yönlendirdiği bu nedenle spor salonunun tamamlanması için gerekli ödeneğin gündeme alınmadığı söylediği ifade etti.

Daha doğrusu ifade etmeye çalıştı. Çünkü Meclis Başkanı Aydın, Üçok’un konuşmasının devamını getirmesine izin vermedi.

Şimdi burada küçük bir yoruma gitmek gerekiyor: Özvatan’a spor salonu yapımı için İl Özel İdaresi Encümen kararı ile 250 bin lira ödenek çıkartıyor. Ancak bu ödenek yetmediği için inşaat tamamlanamıyor. Sonrasında kendisi de Özvatanlı olan MHP Grup Başkan vekili Halit Demir, inşaatın tamamlanması için 150 bin lira daha ödenek verilmesi için önerge veriyor. Ancak, AKP’li Meclis üyeleri, kendileri bu konuda fikir yürütemiyormuş gibi, Atsız istedi diye önergeyi reddediyor. Ve sonrasında taraflar birbirlerini karşılıklı olarak suçlarken tanık sıfatı ile ifade veren Meclis Başkanı itiraf ediyor: “Atsız böyle istedi.” Yani Atsız istedi diye 250 bin lira yatırılan spor salonu yarım bırakılıyor, 1 milyon liraya Özvatan’a yeni bir spor salonu yapılıyor. Ve Meclis Başkanı bunun hesabını vermek yerine Üçok’u susturmayı tercih ediyor.

Aralık ayında Bütçe görüşmelerini de takip ettim, o zamanda hem MHP Grup Başkanvekili Halit Demir hem de MHP’li Osman Koç, AKP’li üyelere yüklenerek, Atsız döneminde farklı Vali Şerif Yılmaz döneminde farklı kararlar verdiklerini hatırlatıp, doğrunun bürokratlara göre değişmeyeceği yönünde daha doğrusu AKP’lilerin kendi görüşlerinin olmadığı bürokratların AKP’lileri yönlendirdiğini vurguladılar. Onlarsa ‘dün dündür,bugün bugün’  siyasetini savunmaya çalıştılar.

MHP Grup Başkanvekili Halit Demir de konu üzerinde söz alarak suç duyurusunda bulunanan kendisi olduğunu ve konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kadar taşıdığını vurguladı. Meclisin yanlış yönlendirdiği vurgulayarak, kararı savcıların vereceğini ifade etti.

Evet, kararı savcılar verecek ama AKP’li üyelerinde kendi vicdanlarına bunun hesabını vermesi gerekiyor. Atsız istediği diyerek 250 bin liranın çöpe atılmasının vebalinden kurtulamazlar. Vatandaş onları Atsız’ın isteklerini yerine getirmeleri için seçmedi. Vatandaş onları hizmet getirsinler, haklarımızı savunsunlar diye seçti.

AVUKATLIĞI MAHKEMEDE YAPIN!

Demir’in açıklamalarının ardından Aydın konuşmaya başlayarak, bir meclis üyesini hiç ilgilendirmeyen konulara girdiğini söyledi. İl Genel Meclisi’nin kararı ile 250 bin lira çöpe atılmış, Aydın ise bu konunun meclis üyelerini ilgilendirmediğini düşünüyor. Peki meclis üyelerini hangi konular ilgilendiriyor. Aydın’ın üzerinde durduğu bir noktada kendi ifadesinin nasıl Üçok’un eline geçtiği konusu. Yani 250 bin lira çöpe gitmiş önemli değil ama ‘Atsız söyledi yaptık’ diye özetleyebileceği ifadesi nasıl ele geçmiş. Meclis sonunda Gülser Üçok ile konuşurken, AKP’nin Hacılar İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Kartal, bu ifadeyi aylar öncesinde okuduğunu söyleyerek, bir yandan bu ifadenin çok da gizli olmadığı imasında bulunurken bir yandan da AKP’li üyelerin Meclis Başkanının AKP’li üyelerin ‘talimatla’ karar vermesinde hiçbir sakınca görmediğini itiraf ediyordu. Böyle bir metinden haberleri vardı ama tepki koymak, hesap sormak yerine, susmayı tercih etmişlerdi.

AKP’li üyeler böyle düşünüyordu ama AKP Grup Başkanvekili Hamdi Andaç da her ne kadar olay kendileri seçilmeden önce olmuş olsa da, ortada o günün parası ile 250 bin liranın çöpe atılması olayını sorgulamak yerine Üçok’a kimin talimat verdiğini sorguluyor. Andaç’ın ima ettiği gibi talimatı Atsız vermiş olsun. Madem Atsız’a karşı da bir tepkiniz var en azından Vali Şerif Yılmaz sonrasında böyle bir tutum içine girdiniz, araştırın konuyu, meclis gündemine taşıyın tüyü bitmemiş yetimin hakkının hesabını sorun. Bu işi mahkemelere çözecek diyerek, topu taca atmasanız da yetim hakkını korumamanın, peşine düşmemenin vebalinden kurtulamazsınız.

Aydın, ayrıca mesleği avukatlık olan Üçok’a yüklenerek, avukatlığı mahkemelerde yapması önerisinde bulundu. Oysa seçilmişlerin görevleri arasında, meslekleri avukatlık olmasa da, fakir fukaranın, garip gurebanın, tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmak var. Seçilmişleri halk, bürokratların talimatıyla el kaldırıp indirsinler diye seçmiyor. Hani AKP hep bir takım vesayetleri yıktığından bahsediyor ya AKP İl Genel Meclis üyeleri için bu geçerli değil. Onlar dün Atsız vesayetindeydiler, sonra Vali Şerif Yılmaz’ın vesayetine girdiler. Yarın girecekleri bir vesayet yok, yerel seçimlerle birlikte tarih oluyorlar. Ama tarih onları, ‘Atsız istedi yaptık’ diye meclis olarak hatırlayacak.

NEJDET KALA

 
ETİKET :  

Tümü