Akkışla'da pazar tartışması!

Kayseri’de Akkışla Belediye Başkanı Ergül ile Pazarcı Kahve arasında Facebook’luk tartışma: Kahve: “Ekmeğimi kazanmama engel oluyor” Başkan Ergül: “Siyaset yapıyor, bu nedenle pazarları yasakladım”

19:52:33 | 2017-01-06

Kayseri’de pazarcılık yapan Ersun Kahve, Akkışla ilçesinde bir sağlık evinin önündeki bayrağın bakımsız halini sosyal medyadan paylaşım, yetkilileri göreve davet edince İlçenin AK Partili Belediye Başkanı Ali Ergül’ü kızdırdı. Bundan sonra ilçe pazarlarına tezgah açmasına izin verilmeyeceği ifade edilen Kahve “Ben duyarlı bir vatandaş olarak sadece yetkilileri göreve davet ettim. Ekmek parama engel oluyorlar.” derken, Başkan Ergül ise “Burada art niyet var. Bu arkadaşı daha önce de uyardık. Durumu bana iletseydi, gerekeni yapardım. Ama Facebook’ta paylaşıyor, siyaset yapıyor. Bu nedenle ilçe pazarlarına girmesini yasakladım.” dedi.

 

 

 

Kayseri’de 20 yıldır ilçelerde pazarcılık yapan Ersun Kahve (41), Akkışla ilçesinde kapalı halde bulunduğunu belirttiği sağlık evi önündeki bakımsız Türk Bayrağını sosyal paylaşım sitesi üzerinden paylaşıp, yetkilileri göreve davet edince İlçenin Belediye Başkanı Ali Ergül’ün kendisini hedef aldığını savundu. Bu konuda belediyenin zabıta görevlilerinin, kendisine “İlçeye girme girersen aracına el koyarız, 15 bin TL’de ceza yazarız.” şeklinde ifadeler kullanarak tehdit ettiklerini de öne süren Kahve, “Ben yıllardır aracımla ilçelere giderek, ilçe pazarlarında ekmeğimi kazanıyorum. 20 yıldır pazarcılık yapıyorum. Bir süre önce Akkışla’ya pazar için gittim. Ortaköy Mahallesi’nden geçerken kapalı sağlık ocağı ve önünde uygun olmayan şekilde direğin aşağı kısmına kadar inmiş, bakımsız Türk Bayrağı gördüm. Duyarlı bir vatandaş olarak bayrağın bu halini içime sindiremedim. Bunun cep telefonu ile fotoğrafını çektim ve Facebook’tan, niye burası kaderine terk edilmiş, Kaymakam, Sağlık Müdürü neden ilgilenmiyor? şeklinde fotoğrafı da paylaşarak, yetkilileri göreve davet etti. Hatta daha sonra yeni Türk Bayrağı alıp, gidip değiştirmek de istedim ama daha sonra belediyenin bu yöndeki tepkisi ile karşılaştım. Akkışla Belediye Başkanı Ali Ergül, bu paylaşımı sosyal medyada gördükten sonra bana karşı anlamadığım bir tavır aldı. Ve beni bundan sonra ilçe pazarlarına sokmayacağını söyledi. Ben pazarcılık yaparak, ekmeğimi kazanıyorum. Borçlarım var, ödemelerim var neden ekmeğime mani oluyor. Sadece olumsuzluklar konusunda yetkilileri kendimce göreve davet ettiğim için mi hedefe konuldum. Bu kabul edilir bir durum değil. Ben kimseye hakaret etmedim, sadece Türk Bayrağı’nın o haline üzüldüm ve duyarlı vatandaş olarak yetkilileri göreve davet ettim. Ama şimdi ilçe pazarlarına giremeyeceğim, girersem aracıma el konulacağı ve 15 Bin TL’ye kadar da ceza yazılacağı söylendi. 2 haftadır mücadele ediyorum, çünkü ben sadece ekmeğimin peşindeyim. Bu ülkede duyarlılık göstermek ne zamandan beri suç oldu?” diye sordu.

“DEVREYE CHP’Lİ VEKİL VE BİRÇOK KİŞİ DE GİRDİ AMA OLMAZ, GERİ ADIM ATMAYACAĞIM”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Akkışla Belediye Başkanı Ali Ergül ise yaşanan olayı doğruladı ve Kahve’yi daha önce de uyardıklarını ancak bu uyarıları dikkate almadığı için ilçe pazarlarına sokmama kararı aldıklarını belirtti. Ergül, şöyle konuştu: “2015  yılında Gömürgen’de bir kanalizasyon  çalışması yaptım ben. Bu çocuk hem Akkışla’ya, Gömürgen’e, Ortaköy’e zaman zaman Pazar açıyor. Gömürgen’de kanalizasyon yapılmış Sonbahar gelmiş, yağışlar  başlamış yani bir çırpıda onun üstünü kapatıp bir hal çaresi   getirmek biraz zor. Bu çocukta orda çamur u çekmiş Face’de paylaşmış. Ben personele, zabıtalara dedim ki gidin o arkadaşı söyleyin işine gücüne baksın, çocuğunun nafakasını kazansın, bu işlerle uğraşmasın dedim. Gittiler, söylediler ikaz etti. Şu anda 10 gün önce bu çocuk Ortaköy’de alışverişe gider, gider sağlık ocağında bayrağı rüzgardan dolayı aşağı düşer, ama 1 metre kadar var aşağı düşmemiş. Bunu tutar altına yazar; ‘Kaymakam nerede, Encümen nerede, İl sağlık müdürü, ilçe sağlık müdürü nerede?’ diye bir şeyler yazar, paylaşır. Bende  çocuklara dedim ki bu insan eğer vatanını, milletini seven biri olsa çektikten  sonra bana atar ve Başkanım böyle bir durum var, bunu halledin, gidin o bayrağı kaldırın der. Gerçekten o bayrağını seviyorsa alır cebine kor. Hadi almadı diyelim Muhtara haber verir, bayrak yere düşmüş aldım der. Bak şekli şemali de bu der. Ama adam resmen pazarcı mı, esnaf mı belli değil. Akkışla’da olan olayları gündeme taşıyor. Bu da benim gücüme gitti. Sabahta yanıma geldi, hatta vekillerde araya girdi. CHP Milletvekili Çetin Arık araya girdi. Geçmişte kendisi ile de hukukum var, hanımımın doktoruydu. Kendisi de rica etti. Devreye diğer bazı insanları da koydu ama kusura bakma bu ilçeye girmeyeceksin, pazarlarda satış yapmayacaksın dedim. Çünkü ben seni uyaracağım kadar uyardım. Ben seni geçen sene yaptığın olaydan sonra cezalandırdım mı? Varıp, yüzüne konuştum mu? Niye böyle yaptın azarladım mı? Yok. Siyasetçiysen siyasetini yap, siyasetçi değilsen esnaflık yap, çocuğunun çocuğunun nafakasını kazan. Rüzgar o gün fazla esmiş bayrağı aşağı  düşürmüş. Peki bir bayrak üzerinden MHP’lilerin bozkurt işareti yapıp da cenazeyi kendi şeyine çevirdikleri gibi bayrak üzerinden ne siyaset yapıyorsun? Din üzerinden, ezan üzerinden ne siyaset yapıyorsun? Bunlar ters bir şey. O gün rüzgar olmuş bayrak aşağı düşmüş, tut kaldır kardeşim.”

“SABAH BELEDİYE DE KENDİSİ İLE DE GÖRÜŞTÜM, KAHVESİNİ DE SÖYLEDİM”

Pazarcı Ersun Kahve ile sabah Akkışla Belediyesi’nde de görüştüklerini de dile getiren  Başkan Ali Ergül, “Sabah Encümen üyemizle birlikte de geldi, kahvesini içti, görüştük, konuştuk. Ama bu kararımdan geri adım atmayacağım. O gün muhtarı da aradım muhtarım gitti, bayrağı değiştirdi ve çekip fotoğrafını da bana gönderdi. Sen, ekmeğin kazanan insansın bunlarla ne işi var? Bayrağını seviyorsan, bayrak üzerinden ne siyaset yapıyorsun? Sen kimsin? Fırsatçı olunmamalıdır.” şeklinde konuştu.

“İLÇE PAZARLARINDA TEZGAH AÇMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ AMA GELİP ALACAKLARINI TOPLAYABİLİR”

Kendisine ilçeye girmemesi konusunda da uyarı yapıldığını dile getiren Ergül, “İlçeye girme derken pazarları kast ediyoruz. Yani pazarlarda tezgah açmasın. Kendisinin ilçede bir sürü alacakları varmış. Ben de arabanla ya da otobüsle gel ama tezgah açma, alacaklarını, borcunu topla dedim. Bu saatten sonra kesinlikle olmaz. Ben onu üzmek isteseydim, daha önceki paylaşımı sonrasında yapardım. Bir art niyet varsa Allah öğle namazı kıldırmasın. Kesinlikle art niyet yok, ama yaşanan olay bu arkadaşın kendi egosunu tatmin etmek için yaptığı hareketler.” dedi.

Haber/Foto: Cafer ZENGİN

 
ETİKET :  

Tümü