Abesle iştigal!

Kayseri Ticaret Odası’nda başkan adayı olan Ömer Gülsoy, odanın eski Başkanı ve aynı zamanda yeniden aday olduğunu belirten Hasan Ali Kilci ile “ittifak kurdu” iddialarına yanıt verdi

19:44:32 | 2017-10-11

Kayseri Ticaret Odası Başkan adayı Ömer Gülsoy,  kamuoyunda odanın eski başkanlarından olan Hasan Ali Kilci ile ittifak yapacakları yönündeki iddialara yanıt verdi. Gülsoy, kimseyle ittifak kurma niyetlerinin olmadığını söyledi ve ekledi: “Sadece büyüğümüz olarak ziyaret ettik ve tavsiyelerini aldık, gerisi abesle iştigaldir” ifadelerini kullandı. Gülsoy, ayrıca oda seçimlerinin ertelenmesi ile ilgili olarak da, “Seçimler zamanında yapılsaydı daha iyi olurdu. Bu durum iş kaybına neden oldu” dedi.

 

 

Kayseri Ticaret Odası Başkan adayı ve aynı zamanda odanın Meclis Başkanı Ömer Gülsoy, 38 Kent TV haber merkezinin gündeme dair sorularını yanıtladı. Nisan 2018 yılına ertelenen oda ve borsa seçimleri ile ilgili konuşan Gülsoy, ertelemenin iş kaybına da neden olduğunu dile getirdi.

“ODA SEÇİMLERİNİN ERTELENMESİ İYİ OLMADI”

Gülsoy, “Şu anda ekim ve kasımda yapılması beklenen Türkiye odalar ve borsalar birliğine bağlı bütün seçimler 2018’in nisan ayına ertelendi. Bakanlar kurulunun aldığı bir karar bu. Tabi ki haklı gerekçeleri vardır bu kararı aldıklarında. Biz bu karara saygıyla bakıyoruz. Zamanında yapılması daha mı iyiydi tabi daha iyi olurdu iş gücü kaybı var çünkü nihayetinde insanlar sahada seçim için çalışıyor. Seçim için çalıştıkları için işlerine odaklanamadıklarından dolayı zamanında yapılmasını isterdik. Ama nisan ayına ertelendi bizde bunu saygıyla karşılıyoruz. Nisan ayına kadar bizim çalışmalarımız yine devam edecek. Aynı şekilde hiç durmak yok diyoruz aynı şekilde bütün arkadaşlarımız sahada yine devam ediyorlar bizde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yani havası seçim atmosferine girdiğiniz zaman ister istemez bir şeylere inandığınız için varsınız zaten onun içinde çalışmalarımız devam ediyor olumlu olumsuz şekilde zaman neyi gösterir onu Allah gösterir tabi ki ama biz her şeyden önce şunu istiyoruz hayırlısı olsun diyoruz. Şehrimiz için ülkemiz için şahsımız için ve tüm çalışanlarımız için odalarımız için hayırlısı kurban olduğum Rabbim hayırlısı neyse o olur inşallah ama çalışmalarımız aynen devam ediyor. Bire bir şimdi daha rahat şekilde arkadaşlarımıza üyelerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Günlük eskiden daha önce zaman daha kısayken arkadaşlara ziyarete gitmeye çalışıyorduk üyelerimize şimdi o on beş arkadaşımızı ziyaret etmeye daha uzun vadeye yayarak işte üç dört arkadaşı ve üç dört üyemizi bütün arkadaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

 

“ŞU AN SİYASİ PARTİLER ÇOK MÜDAHİL DEĞİL”

Oda ve dernek seçimlerine siyasetin girmesinin doğru olmadığını dile getiren Gülsoy, sivil toplum kuruluşlarının herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olmaması gerektiğini söyledi. Gülsoy, “Biz geçmişten bu yana hep söylüyoruz yani buralar ticaret odası buralar iş adamlarının üye olduğu aidat ödediği bir oda. Sivil toplum kuruluşlarına siyaset bulaşmamalı bir dünya görüşü bulaşmamalı diyoruz. Burası iş adamlarının odası olduğu için ticaretle uğraşan insanların seçimi olduğu için onun için siyasetin bulaşmaması veya siyasetin arka bahçesi olmamasını geçmişten bu yana hep temenni ediyoruz. Şu anda bizim burada aldığımızda bizim oluşturacağımız meclis içerisinde ak partili olan arkadaşlarımız var MHP’li olan var CHP’li olan var biz bütün Kayseri’yi kucaklamak istiyoruz Erciyes’in Kayseri’yi kucakladığı gibi diyoruz. Bütün üyelerimizi hiç ayrıştırmadan kayırmadan bir meclis oluşmasından yanayız. Ona göre de hareket ediyoruz ona göre de çalışmalarımız devam ediyor. Şuanda bir siyasetin bulaşmaması içerisinde mücadelemiz var. Ama siyaset denilen seçildikten sonra siyasetle iç içe olacağız. Çünkü yaptığımız her işte yapılacak her işte nihayetinde gidip yine siyasilerle birlikte hareket etmemiz lazım kayserinin menfaati doğrultusunda yapacağımız çalışmalar doğrultusunda onların desteğini alacağız ama seçildikten sonra diyoruz. Şuanda da Kayseri’de iyi bir atmosfer var, şu an siyasi partiler çok müdahil değil. Ama tabi ki onlardan siyasi partilerde bulunan arkadaşlarımız olsun il başkanlarımız olsun yönetimde ki arkadaşlarımız onlarda nihayetinde bir iş adamı onlarda gelip oylarını verecekler onun biz şu anda kayserinin adayıyız herhangi bir siyasi partinin herhangi bir dünya görüşünün adayı değiliz. Destekleyenlerden Allah razı olsun desteklemeyenlerde dua ederse kayserinin yakışır bir meclisi oluşmasına yakışır bir ticaret odasının oluşması için elimizde olan var gücümüzle çalışmaya gayret ediyoruz. Bunun hakkında bunun üzerinde destekler var destek verenlerden de Allah razı olsun diyoruz. Tabi ki siyaset buluşmamalı. Ama seçildikten sonra ister istemez siyasetle birlikte olup kollara çalışacağız. Çünkü şehrimize yapılan her türlü işin, her türlü hizmetin, Kayseri ekonomisine vereceğimiz katkılardan dolayı mutlaka devlet daireleriyle, siyasi kanatta kol kola uyum içerisinde yerel yönetimlerimizle de uyum içinde çalışacağız” dedi.

 

“HASAN ALİ KİLCİ’Yİ ZİYARET ETTİ AMA…”

Kamuoyunda bazı çevrelerin dillendirdiği, “Ticaret Odası seçimlerinde Hasan Ali Kilci ittifak kuracaklar” iddialarını da değerlendiren Gülsoy, “Sadece büyüğümüz olarak ziyaret ettik ve tavsiyelerini aldık, gerisi abesle iştigaldir” ifadelerini kullandı.

Gülsoy, “Hasan Ali Kilci ve Ömer Gülsoy anlaştı: Burası Ticaret Odası 12 bin 500 tane faal üyemiz var. Bu üyelerin içerisinde seçme ve seçilme hakkı olan her arkadaşımız, her üyemiz, her işadamımız aday olabilir. Her aday olan arkadaşımıza saygı duyarız. Hasan Ali Ağabeyimiz bizim bir büyüğümüz. Kendisinin de aday olmasından dolayı şeref duyarız. Karşılıklı nezaket kurallı içerisinde mücadele etmekten de keyif alırız. Burada her hangi bir anlaşma ve iş ortaklığı kurmuyoruz. Hangi bir dükkan açmıyoruz, her hangi bir yatırım yapmıyoruz. Böyle bir ortaklığın söylenmesi abesle iştigaldir. Böyle anlaşma böyle bir konuşma gibi sözlerin söylenmesi nezaketsizlik olarak algılarım. Hasan Ali ağabeyimize nezaket ziyaretinde bulunduk. 5 dakika sohbet ettik. Burada ne seçimle ilgili nede bir ortaklık ile ilgili, ittifak kurmak gibi bir konuşma, bir söz olmadı. Sadece büyüğümüz olarak ziyaret ettik ve tavsiyelerini aldık. Sadece Hasan Ali Kilci ile hiçbir adayla ittifakımız diye bir söz konusu değil. Nezaket kuralları içerisinde mücadele ederiz ve kısmet olursa da Kayseri’nin ekonomisi için çalışmalarımıza devam ederiz” diye konuştu.

Kayseri’nin artık kendi yağı ile kavrulamadığını ve Kayserinin zenginliklerinin ön plana çıkarılması gerektiğini belirten Ömer Gülsoy, Kayseri’nin hak ettiği yerde olmadığını dile getirdi.

“KAYSERİ ARTIK KENDİ YAĞI İLE KAVRULMUYOR”

Gülsoy, şunları söyledi,  “Kayseri artık kendi yağı ile kavrulmuyor. Kavrulamayacak kadar da büyüdük diyoruz. Gelişen Türkiye’de gelişen bir Kayseri var. Bu zenginliğimizi, bu büyümemizi daha dış pazarlara açmamız lazım. Kayseri ticaret başkentidir. 2 bin 400 yıllık bir ticaret geçmişimiz var. Kayseri ticaretin başkenti unvanını hakkediyoruz. Ama istediğimiz seviyede değiliz. Kayseri hak ettiği yerde değil. Daha üst seviyelerde olmamız lazım. Kayseri’nin ziyaret sayısını daha da arttırmamız lazım. Bu konuda projelerimiz var. Bunları seçildikten sonra hayata geçireceğiz. Kayseri daha da büyümeyi hak ediyor. Kayseri’de zenginliklerimiz çok bunları ön plana çıkarmalıyız”

Amerika’nın, Türkiye’ye uyguladığı vize yasağı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri de değerlendiren  Gülsoy,  dövizde bir sıçrama olduğunu, ancak yaşanan bu sıkıntının geçici olduğunu kaydetti.

Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :   KTO adayı Ömer Gülsoy Hasan Ali Kilci

Tümü